اخبار امارات

برنامه‌ی دبی برای تبدیل به شهر ۲۰ دقیقه‌ای اعلام شد

عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات و حاکم دبی، استراتژی کیفیت زندگی دبی 2033 را معرفی کرد که هدف آن بهبود چشمگیر زندگی در این شهر برای ساکنان و بازدیدکنندگان است. این استراتژی که تحت هدایت عالیجناب شیخ محمد و با نظارت عالیجناب شیخ حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم، ولیعهد دبی و رئیس شورای اجرایی دبی، تهیه شده است، بیش از 200 پروژه، طرح و برنامه را شامل می‌شود که با دقت طراحی شده‌اند تا کیفیت زندگی در دبی را افزایش دهند.

یکی از اهداف اصلی این استراتژی تبدیل دبی به «شهر 20 دقیقه‌ای» است، به این معنی که در ده سال آینده، رسیدن به ۸۰ درصد سرویس‌های ضروری با پای پیاده یا دوچرخه تنها 20 دقیقه زمان خواهد برد. برای تحقق این هدف، تا سال 2033، 25 درصد جابجایی‌ها به صورت بدون راننده و 45 درصد با روش‌های پایدار انجام خواهد شد. همچنین مسیرهای دوچرخه سواری در سراسر امارت دو برابر شده و به 1150 کیلومتر خواهد رسید. مسیرهای اتوبوسرانی نیز 117 درصد افزایش یافته و شبکه راه‌آهن نیز از 100 کیلومتر به 159 کیلومتر گسترش خواهد یافت.

سواحل محبوب دبی مانند جبل علی، جمیرا، ام سقیم و الممزر نیز ارتقا خواهند یافت. در این سواحل، خدمات عمومی، دسترسی‌پذیری، مسیرهای دوچرخه سواری و امکانات شنا در شب افزایش یافته و همچنین سواحلی اختصاصی برای زنان ایجاد خواهد شد. این طرح‌ها با اهداف طرح جامع شهری دبی 2040 همسو هستند که قصد دارد طول سواحل عمومی را 400 درصد افزایش دهد.

علاوه بر این، دبی قصد دارد با ایجاد «مناطق سلامتی» که برای فعالیت‌های ورزشی، تفریحی و اجتماعی طراحی شده‌اند، کیفیت زندگی در جوامع را بهبود بخشد. محله‌های المزهر 1، الخوانیج 2 و البرشا 2 نیز شاهد ارتقای زیرساخت‌ها از جمله امکانات اجتماعی، پارک‌ها، مساجد و مغازه‌ها خواهند بود. همچنین بیش از 115 کیلومتر مسیر پیاده‌روی و دوچرخه سواری ساخته خواهد شد، بیش از 3000 درخت کاشته خواهد شد و 20 فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد گردید.

علاوه بر این، دبی بر نظارت محیطی با ایجاد 376 ایستگاه برای پایش محیط‌های آبی و آلاینده‌های هوا، تبدیل زباله به انرژی از طریق بزرگترین پروژه تبدیل زباله به انرژی در جهان، ایجاد هشت حفاظت‌گاه حیات وحش طبیعی و چندین حفاظت‌گاه دریایی، و توسعه انرژی خورشیدی و افزایش فضای سبز تأکید دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا