اخبار امارات

چه زمانی مستاجران اجاره‌ی بیشتری پرداخت می‌کنند؟

صاحب خانه ها در دبی فقط حین تمدید قرارداد می توانند اجاره را افزایش دهند

بعد از به‌روزرسانی شاخص اجاره اداره مقررات املاک دبی RERA که به مالکان املاک اجازه می‌دهد اجاره‌خانه را افزایش دهند تا با ارزش بازاری ملک همگام شود، بسیاری از صاحب‌خانه‌ها در دبی حین تمدید قرارداد، اجاره‌ی خانه را افزایش داده‌اند.

با این حال کارشناسان املاک دبی می‌گویند که برای بسیاری از مستاجران در دبی، اجاره‌ی خانه تا پایان سال یا اوایل سال بعد، زمانی که قرارداد اجاره‌شان به پایان برسد، افزایش نخواهد یافت. دلیل این موضوع این است که طبق مقررات RERA، صاحب‌خانه‌ها فقط می‌توانند حین تمدید قرارداد اجاره را افزایش دهند.

در ماه مارس این اداره شاخص اجاره را تغییر داد و در نتیجه‌ی آن انتظار می‌رود قیمت اجاره در دبی تا ۲۰ درصد بالا برود. گفته می‌شود این تغییر شامل حال مستاجرانی می‌شود که بیش از ۲ سال در یک ملک سکونت داشته‌اند.

در امارات افراد معمولا در آغاز سال میلادی به خانه‌ی جدید نقل‌مکان می‌کنند. بنابراین انتظار می‌رود قراردادهای اجاره کنونی تا اواخر ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ اعتبار داشته باشد و تا آن زمان اجاره‌ی خانه‌ها ثابت خواهد ماند.

در گذشته تعداد زیادی از مستاجران به تمدید قرارداد اجاره‌شان روی می‌آوردند زیرا می‌توانستند با قیمت کمتری نسبت به نقل مکان به خانه‌ی جدید، در همان مسکن سابق بمانند. با این حال انتظار می‌رود این موضوع تغییر کند.

تغییرات شاخص اجاره‌ در دبی باعث می‌شود اختلاف میان قیمت تمدید اجاره و قیمت بازار کاهش یابد و در نتیجه، احتمالا مستاجران بیشتری بعد از پایان قرارداد خود به دنبال نقل مکان به مسکن جدید یا خرید ملک خواهند بود.

افزایش اجاره چگونه محاسبه می‌شود؟

  • اگر اجاره کنونی شما ۱۰ درصد کمتر از ارزش بازار باشد، افزایش مجاز نیست.
  • اگر اجاره کنونی شما ۱۱-۲۰ درصد کمتر از ارزش بازار باشد، حداکثر ۵ درصد افزایش مجاز است.
  • اگر اجاره کنونی شما ۲۱-۳۰ درصد کمتر از ارزش بازار باشد، حداکثر ۱۰ درصد افزایش مجاز است.
  • اگر اجاره کنونی شما ۳۱-۴۰ درصد کمتر از ارزش بازار باشد، حداکثر ۱۵ درصد افزایش مجاز است.
  • اگر اجاره کنونی شما بیش از ۴۰ درصد کمتر از ارزش بازار باشد، حداکثر ۲۰ درصد افزایش مجاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا