اخبار امارات

امارات با بارورسازی ابرها، باران‌های بیشتری خواهد داشت

مرکز ملی هواشناسی از آغاز پروژه‌ی جدید برای افزایش بارش باران خبر داد. این پروژه با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، موقعیت مناسب برای بارش باران را پیش‌بینی‌ می‌کند. تمرکز این پروژه بر ساخت بستری برای تحقیقات و اجرای هوش مصنوعی در امارات است.

این تکنولوژی با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای و اطلاعات هواشناسی، و بررسی هزاران نمونه‌ی از داده‌های پیشین توسط الگوریتم دیپ لرنینگ، بهترین زمان و مکان برای باردار کردن ابرها را مشخص می‌کند.

این پروژه، موقعیتی عالی برای تحقیقات جدید دیگری ایجاد کرده و انجام پروژه‌های بسیاری از جمله استفاده از پهباد، ایجاد هسته یخی، باردار کردن ابر با ایروسول، تسریع باران‌زایی و ایجاد قطره با استفاده از نانوتکنولوژی، آنالیز ویژگی‌های الکتریکی ابرها و انواع پژوهش‌های کمی و کیفی دیگر را میسر می‌کند.

دکتر عبدالله المندوس رییس مرکز ملی هواشناسی در این رابطه می‌گوید: «از طریق همکاری با مراکز تحقیقاتی برتر از سراسر جهان، این مرکز به اجرای‌ طرح‌های خود برای مقابله با بحران آب‌ می‌پردازد. این تلاش‌ها به ما کمک می‌کند که راه‌حل‌های نوین و دانش جدیدی برای کسانی که با مشکل کمبود آب شیرین در مناطق کم‌آب دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ارائه دهیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا