اخبار امارات

شیخ محمد بن زاید رئیس امارات شد

انتصاب هفدهیمن حاکم ابوظبی و سومین رئیس امارات متحده عربی

روز یکشنبه، شورای عالی اعلام کرد که عالیجناب شیخ محمد بن زاید آل نهیان رئیس بعدی امارات خواهد بود.

این رهبر 61 ساله، با جانشینی شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان که 13 مه درگذشت، سومین رئیس این کشور خواهد بود.

شیخ محمد که از سال 2004 به عنوان ولیعهد ابوظبی فعالیت کرده است، هفدهمین حاکم ابوظبی خواهد بود.

اعضای شورای عالی فدرال، روز یکشنبه جهت برگزیدن رئیس این کشور، که حداقل برای دوره‌ای 5 ساله تا پیش از صلاحیتِ دوباره، ریاست این کشور را بر عهده خواهد داشت، گرد هم آمدند. رئیس جدید از بین اعضای شورای عالی فدرال برگزیده شد.

شیخ محمد همچنین از 2005 معاونت فرماندهی کل نیروهای مسلح امارات را برعهده داشته است. وی بیشتر به دلیل نقش کلیدی‌اش در توسعه ارتش مسلح امارات از نظر برنامه‌ریزی استراتژیک، آموزش نظامی، ساختار سازمان‌یافته و ارتقاء توانایی‌های دفاعی مشهور است.

تحت فرماندهی او، ارتش امارات تبدیل به سازمانی برجسته و شناخته شده توسط تشکیلات نظامی بین‌المللی شد.

صبح روز شنبه، عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات و حاکم دبی، با انتشار شعری احساسی با مضمون تکریم مرحوم شیخ خلیفه بن زاید، بر بیعت با جانشین آن مرحوم تاکید کرد.

وی نوشت: “انشالله که خداوند به محمد بن زاید صبر عطا کرده و راه را برای او روشن کند، چرا که او ادامه‌دهنده‌ی برحق میراث شیخ خلیفه است.”

در پایان این شعر آمده است: “اینجانب وفاداری و حمایت خود از ایشان همراه با عشق و صداقت را اعلام میکنم، چراکه تبعیت از حاکم عین وظیفه است.”

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان نیز به همین شکل و یک روز پس از درگذشت پدرش، بنیان‌گذار دولت امارات، شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، در روز دوم نوامبر سال 2004، به‌عنوان رئیس این کشور اعلام شد.

پیام تبریک و بیعت رهبران امارت‌های مختلف

عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات و حاکم دبی، برگزیده شدن عالیجناب شیخ محمد بن زاید آل نهیان به عنوان سومین رئیس امارات را به ایشان تبریک گفت.

او شنبه بعد از ظهر، یک روز پس از درگذشت برادرش شیخ محمد بن زاید آل نهیان، توسط شورای عالی فدرال برگزیده شد.

عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم گفت: “محمد بن زاید ادامه‌دهنده‌ی میراث شیخ زاید و بنیان‌گذار طرح صدساله و حافظ اتحادیه‌مان است. ما با او و ملت بیعت می‌کنیم. کشور ما او را در مسیر رونق و شکوه همراهی خواهد کرد.”

شیخ محمد بن زاید همچنین هفدهمین حاکم ابوظبی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا