اخبار امارات

افزایش نرخ پایه بهره در امارات

بانک مرکزی امارات نرخ بهره را پنجاه واحد پایه افزایش می‌دهد

روز چهاشنبه، 4 می 2022، بانک مرکزی امارات اعلام کرد که تصمیم دارد از پنجشنبه، نرخ پایه خود را 50 واحد پایه و تا 2.25 درصد افزایش دهد. این اقدام همسو با تلاش‌های فدرال ریزرو آمریکا برای جلوگیری از تورم در بالاترین سطح چند دهه اخیر است.

این بانک گفت که از طریق تسهیلات اعتباری ثابت، نرخ استقراض نقدینگی کوتاه مدت را 50 واحد پایه بالاتر از نرخ مبنا حفظ خواهد کرد.

از آنجا که فدرال رزرو آمریکا نرخ سیاست مورد نظر خود را به رغم در اوج بودن میزان تورم طی دهه‌های اخیر، 50 واحد پایه افزایش داد، سایر بانک‌های مرکزی کشورهای عضو جی‌سی‌سی نیز نرخ‌های بهره اصلی خود را در روز چهارشنبه افزایش دادند.

ارز تمام کشورهای عضو جی‌سی‌سی با دلار آمریکا مرتبط است، به جز کویت که دینار این کشور را به سبدی از ارزها که شامل دلار نیز می‌شود، متصل می‌کند.

بانک های مرکزی عربستان سعودی، قطر و بحرین نرخ بهره خود را 50 واحد پایه افزایش دادند.

این تغییر چه تاثیری بر زندگی سایرین دارد؟

بانک مرکزی امارات، هم‌راستا با اقدام فدرال ریزرو آمریکا، نرخ مبنا را 50 واحد پایه، تا 2.25 درصد، افزایش داد که از پنجشنبه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

این اقدام چه تاثیری بر مصرف‌کنندگان خواهد داشت؟

این افزایش نرخ بهره در اقساط ماهانه مساوی (EMI) برای خانه، خودرو و سایر وام‌های شخصی و شرکتی مشخص خواهد شد. مصرف کنندگان باید EMI‌های بالاتری بپردازند زیرا نرخ های بالاتر، خرید خانه یا ماشین یا داشتن موجودی کارت اعتباری را گران‌تر می‌کند.

کارت‌های اعتباری چقدر گران‌تر خواهند شد؟

دارندگان کارت اعتباری که سابقه اعتباری خوبی داشته باشند، به طور متوسط سالانه 18 درصد از نرخ بهره پرداخت را خواهند کرد.

آیا مصرف‌کنندگان هزینه بیشتری پرداخت خواهند کرد؟

مصرف‌کنندگان به زودی رشد قیمت‌ها و نرخ‌های بهره را احساس خواهند کرد. کاربران کارت اعتباری در نهایت به ازای هر بدهی در گردش، هزینه بیشتر پرداخت خواهند کرد چرا که تاثیر نرخ بالاتر در صورت‌حساب‌های ماهانه‌شان در یک یا دو دوره از صورت‌حساب ماهانه مشخص میشود.

احتمال چند رشد نرخ شدید وجود دارد؟

احتمال میرود که فدرال ریزرو نرخ بهره را در سال 2022 چندین بار دیگر و مجموعا 5 برابر – با احتساب اولین رشد در ماه مارس – افزایش دهد تا نهایتاً به هدف 1.75 درصدی خود در سال جاری برسد. این مرکز قصد دارد تا سال 2024 نرخ بهره تا حدود دو درصد برساند.

چه نفعی برای مصرف‌کننده خواهد داشت؟

از آنجایی که بانک‌ها به تدریج نرخ سود حساب‌های پس‌انداز و سپرده را افزایش خواهند داد، این افزایش نرخ بهره به طور غیرمستقیم به نفع مصرف‌کنندگان است.

چگونه افزایش‌ نرخ به مهار تورم کمک می‌کند؟

افزایش نرخ بهره باعث متعادل‌سازی هزینه‌های مصرف‌کننده و کسب و کار شده که در نتیجه به مهار رشد قیمت کالاهای مصرفی کمک میکند. با کنترل تقاضا، قیمت‌ها با سرعت کمتری افزایش می‌یابند.

فدرال به دنبال چه نرخی از تورم است؟

در بیشتر اقتصادهای نوظهور، نرخ تورم به دو رقمی است، در حالی که در کشورهای توسعه یافته تا هفت درصد افزایش یافته است. برنامه فدرال رزرو آمریکا این است که تورم سالانه را از هفت درصد در حال حاضر تا حدود دو درصد کاهش دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا