اخبار امارات

جمعیت دبی به 3 میلیون و 600 هزار نفر رسید

دبی چگونه می‌تواند آماده‌ی افزایش جمعیت شود؟

جمعیت دبی در حال افزایش است. طبق داده‌های مرکز آمار دبی که روز جمعه منتشر شد، جمعیت این شهر در یک سال گذشته ۸۶ هزار نفر افزایش پیدا کرده و به نزدیکی ۳ میلیون ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.

این رشد در پی موج افزایشی در جمعیت دبی پس از دوران کرونا است که طی آن در آوریل ۲۰۲۲ جمعیت دبی ۳.۵ میلیون نفر را رد کرد.

انتظار می‌رود این موج افزایشی بر زیرساخت و امکانات دبی فشار وارد کند و همچنین تقاضا برای مدرسه‌های جدید، حمل‌ونقل عمومی بهتر و صدها هزار خانه‌ی جدید افزایش یابد.

پیش‌بینی می‌شود بسیاری از مهاجرت‌های جدید علاوه بر مبداهای همیشگی مانند اروپا و شبه‌قاره‌ی‌ هند از روسیه و افریقا صورت بگیرد.

پروژه‌های جدید متعددی برای ایجاد مسکن در حال ساخت هستند. The Oasis گروه اعمار قرار است ۷ هزار واحد مسکونی داشته باشد و پالم جبل علی که ساخت آن دوباره آغاز شد می‌تواند با پایان کار ۲۵۰ هزار نفر را مسکن بدهد.

دبی قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ شهر را دگرگون کند، آن را با محیط زیست سازگار کند و دسترسی را افزایش دهد تا ۵.۸ میلیون نفر بتوانند در آن زندگی کنند.

جاده‌های روان و سیستم‌های جابه‌جایی قدرتمند قلب هر شهر مدرن کارآمد هستند و با افزایش پرسرعت جمعیت در دبی، برنامه‌ریزی برای شبکه‌ی حمل‌ونقلی از همیشه مهم‌تر است. دبی قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ انتشار کربن را از حمل‌ونقل عمومی حذف کند و برای این کار پروژه‌های دگرگون‌کننده‌ای توسط اداره راه و ترابری دبی در حال انجام است.

همچنین ایستگاه‌های شارژ بیشتری برای خودروهای برقی و دسترسی به گزینه‌هایی مانند دوچرخه برقی و اسکوتر در برنامه‌ی دبی قرار دارد.

چالش دیگر دبی با افزایش جمعیت، افزایش نرخ اجاره می‌باشد. مدیریت امارات در دوران کرونا این کشور را به مکانی جذاب برای مهاجرت تبدیل کرد و با مشکلات سیاسی منطقه، جمعیت زیادی به دبی سرازیر شدند. این باعث افزایش قیمت ملک و نرخ اجاره در این شهر شده و در ماه‌های اخیر بارها رکورد قیمت فروش خانه و زمین در دبی شکسته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا