اخبار امارات

رسیدن به عدم انتشار کربن در حمل‌ونقل عمومی دبی تا سال 2050

تمام وسایل نقلیه عمومی دبی تا سال 2050 بدون آلودگی می شوند

اداره راه و ترابری دبی (RTA) استراتژی «انتشار صفر در حمل‌ونقل عمومی دبی تا ۲۰۵۰» را آغاز کرده که آن را به اولین نهاد در خاورمیانه تبدیل می‌کند که برای انتقال به عدم انتشار کربن در حمل‌ونقل عمومی تا سال ۲۰۵۰ برنامه طولانی‌مدت دارد.

اداره RTA با این استراتژی، قصد دارد به کاهش تاثیر تغییرات اقلیمی کمک کرده و ردپای کربن خود را در سه بخش حمل‌ونقل عمومی، ساختمان‌ها و مدیریت زباله به حداقل برساند.

این استراتژی جدید در راستای آماده‌سازی امارات برای نشست اقلیمی جهانی COP28 و طرح استراتژیک امارات برای رسیدن به عدم انتشار کربن تا ۲۰۵۰ می‌باشد و بخشی از تلاش‌های در جریان RTA است تا سطح پایداری و سازگاری با محیط زیست در جاده‌ها و حمل‌ونقل را ارتقا دهد و به پیشگامی جهانی در جابه‌جایی سازگار دست پیدا کند.

استراتژی جدید RTA همگام با هدف D33 (دستور کار اقتصادی دبی) برای تحکیم جایگاه دبی به عنوان یکی از برترین اقتصادهای شهری می‌باشد و اهداف متعددی را در سال‌های آینده پیش خواهد گرفت. هدف اصلی حذف تولید کربن از تمام تاکسی‌ها، لیموزین‌ها و اتوبوس‌های عمومی، طراحی ساختمان‌هایی با مصرف انرژی نزدیک به صفر، تولید انرژی از منابع تجدید‌پذیر و حذف زباله‌های شهری از طریق عدم دفن آن‌ها می‌باشد. نتیجه‌ی این استراتژی کاهش انتشار کربن دی‌اکسید به میزان ۱۰ میلیون تن و صرفه‌جویی مالی به میزان ۳.۳ میلیارد درهم نسبت به استراتژی کنونی می‌باشد.

در این استراتژی ۱۰ درصد اتوبوس‌های عمومی تا سال ۲۰۳۰ با اتوبوس‌های برقی و هیدروژنی جایگزین خواهند شد و این میزان به تدریج در سال ۲۰۵۰ به ۱۰۰ درصد خواهد رسید. همچنین قرار است تا ۲۰۳۰، ۳۰ درصد تاکسی‌ها و لیموزین‌های دبی با وسایل نقلیه برقی و هیدروژنی جایگزین شوند که این میزان نیز تا سال ۲۰۴۰ به تدریج به ۱۰۰ درصد خواهد رسید. در این استراتژی اتوبوس‌های مدرسه نیز به اتوبوس‌های برقی و هیدروژنی تبدیل خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا