زندگی در امارات

فسخ اجاره نامه در دبی

آیا می توان قبل از پایان قرار داد، اجاره نامه را فسخ کرد؟

اگر در جستجوی خانه‌ای با اجاره‌ی ارزان‌تر باشیم و بخواهیم به آپارتمان یا ویلای جدیدی نقل مکان کنیم، آیا می‌توانیم بلافاصله و قبل از اتمام قرارداد اجاره‌ی خانه‌ی فعلی، این کار را انجام دهیم؟ به عبارت دیگر، آیا فسخ اجاره نامه در دبی امکان پذیر است؟ چه شرایطی دارد؟

اجاره‌ خانه ممکن است بخش بزرگی از بودجه‌ی ماهانه‌ شما را مصرف کند و شاید وسوسه شوید که به خانه‌‌ای با هزینه‌ی مناسب‌تر نقل مکان کنید، اما مهم است که پیش از نقل مکان برای این کار برنامه‌ریزی کنید تا به خاطر زیر پا گذاشتن قرارداد اجاره با جریمه‌ی سنگین مواجه نشوید.

هنگامی که با صاحب‌خانه اجاره‌نامه را امضا می‌کنید، طبق توافق انجام شده در صورت فسخ زودهنگام قرارداد، باید از قوانین اجاره خانه در دبی پیروی کنید.

در دبی بخش ۲۶ قوانین اجاره ملک که در سال ۲۰۰۷ وضع شده است، قواعد رابطه‌ی بین موجر و مستاجر را تعیین می‌کند. در بند ۷ این قانون گفته می‌شود که هیچ کدام از طرفین حق ندارند قرارداد اجاره را پیش از موعد مقرر فسخ کنند، مگر اینکه هر دو طرف قرارداد تحت شرایط از پیش تعیین شده، برای فسخ قرارداد به توافق برسند.

هزینه‌ی فسخ اجاره‌نامه

در قرارداد اجاره‌ی شما جزییات مربوط به مهلت تخلیه در صورتی که مایل به تمدید قرارداد در موعد مقرر نباشید ذکر شده است. همچنین جریمه‌‌ای که برای رعایت نکردن مهلت تخلیه باید بپردازید نیز در قرارداد ثبت شده است که معمولا برابر با اجاره‌ی دو یا سه ماه می‌باشد. بنابراین اگر دوره‌ی اجاره‌ی شما به پایان برسد و شما بدون اطلاع قبلی به صاحب‌خانه تصمیم به تخلیه بگیرید، باید جریمه‌ی مشخص شده را پرداخت کنید.

بند ۱۴ قوانین اجاره‌ی دبی هر دو طرف قرارداد را مستلزم این می‌کند که حداقل ۹۰ روز قبل از تخلیه‌ی ملک و عدم تمدید قرارداد، این موضوع را به طرف دیگر قرارداد اطلاع‌رسانی کنند، مگر اینکه طرفین قرارداد به شکل دیگری به توافق برسند.

فسخ زود هنگام

اگر زودتر از موعد اتمام قرارداد، آن را فسخ کنید، باید جریمه‌ای برابر با مبلغ اجاره‌ی چند ماه، بسته به بندی که در قرارداد ذکر شده است، بپردازید. قراردادهای اجاره‌نامه معمولا یک بند فسخ دارند و اگر این بند فسخ در قرارداد ذکر نشده باشد، صاحب‌خانه می‌تواند به‌خاطر فسخ زودهنگام قرارداد طلب جبران خسارت کند.

در بیشتر موارد مستاجر برای تخلیه یا عدم تمدید قرارداد در انتهای سال، باید حداقل از ۹۰ روز قبل به صاحب‌خانه اطلاع دهد که این شامل فسخ قرارداد نیز می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرچیز با صاحب‌خانه‌ی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید فرایند فسخ قرارداد به‌صورت مصالحه‌آمیز حل می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا