استخدام کارگر خانگی در (دبی) امارات

استخدام کارگر خانگی در (دبی) امارات

آشنایی با سه پکیج مختلف برای استخدام کارگر خانگی در امارات

استخدام کارگر خانگی در امارات برای بعضی خانواده‌ها ممکن است ضرورت داشته باشد؛ چه برای مراقبت از بچه‌ها، چه برای آشپزی خانگی روزانه. با این حال شاید دوست نداشته باشید برای نیاز‌های محدودترتان کارگر تمام وقت استخدام کنید. وزارت منابع انسانی و امور اماراتیان به تازگی قوانین جدید استخدام کارگر خانگی در دبی یا ساخر بخش‌های امارات را اعلام کرده که شامل سه پکیج مخصوص است تا خانواده‌ها بتوانند بسته به نیازهایشان از آن‌ها استفاده کنند.

آژانس‌ها جایگزین مراکز تدبیر می‌شوند

اوایل سال جاری، وزارت منابع انسانی امارات اعلام کرد که در پی تصمیم کابینه پیرامون این موضوع، آژانس‌های استخدام کارگر خانگی جایگزین مراکز تدبیر می‌شوند. روز ۱۴ آوریل 2022 نیز این وزارت باری دیگر به افراد مقیم اطلاع داد که تنها با آژانس‌های استخدامی تایید‌شده تماس بگیرند تا حقوق کارفرما و کارگر حفظ شود. وزارت منابع انسانی همچنین پکیج‌هایی را ارائه داد که کارفرمایان می‌توانند هنگام استخدام کارگر خانگی از بینشان انتخاب کنند. در ادامه با این پکیج‌ها آشنا می‌شویم.

1. پکیج سنتی

در پکیج سنتی، کارگر با کارفرما قرارداد ۲ ساله می‌بندد و در طول این مدت همراه او زندگی می‌کند. طبق توضیحات وزارتخانه، این پکیج به کارفرما اجازه می‌دهد که در شش ماه اول دوره آزمایشی، کارگر را جایگزین کند یا درخواست استرداد هزینه کند، به شرطی که شرایط زیر برقرار باشد:
کارگر بدون دلیل موجه قرارداد خود را فسخ کند.
کارگر بدون دلیل موجه محل کار را ترک کند.
کارگر از شرایط جسمانی سالم برخوردار نباشد.
کارگر نتواند وظایفش را آن‌طور که لازم است و توافق شده، انجام دهد.
در دو حالت اول، بخشی از هزینه استخدام به کارفرما برمی‌گردد، حتی اگر دوره‌ی آزمایشی تا آخر قرارداد دوساله طول بکشد، زیرا هر دو حالت شامل فسخ قرارداد یا ترک محل کار بعد از دوره‌ی آموزشی نیز می‌شوند. وجه استردادی بستگی به ماه‌های باقی‌مانده از قرارداد دارد.

2. پکیج موقت

دفتر‌های استخدامی همچنین یک پکیج موقت نیز ارائه می‌دهند که در آن یک کارگر آموزش‌دیده و واجد شرایط در کمتر از ۲۴ ساعت در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد. این کارگر تحت حمایت آژانس استخدامی باقی می‌ماند و قراردادی دوساله دارد. اما در این پکیج کارگر به محل سکونت کارفرما نقل مکان نمی‌کند.

3. پکیج منعطف

در پکیج منعطف خانواده‌ها می‌توانند کارگر خانگی را بسته به نیاز خود به صورت ساعتی، روزانه، هفتگی یا ماهانه استخدام کنند. هزینه‌ی استخدام کارگر خانگی در امارات در این نوع پکیج به نوع و مدت زمان آن بستگی دارد. این پکیج مزایای زیادی دارد از جمله تامین تضمین‌شده‌ی کارگر آموزش‌دیده و واجد شرایط و توانایی جایگزین کردن کارگر بدون محدودیت تعداد دفعات. به علاوه، مانند پکیج موقت کارگر در کمتر ۲۴ ساعت در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد.

از کجا بدانم که آژانس استخدامی تایید‌شده‌ است؟

وزارت منابع انسانی امارات مرتب درحال آگاهی رسانی به ساکنین و تشویق آن‌ها به کار نکردن با آژانس‌هایی تاییدنشده است، چون که اگر حقتان به عنوان کارفرما پایمال شود، امکان ثبت شکایت وجود ندارد. اما از کجا بدانیم که شرکتی که با آن تماس می‌گیریم قانونی است؟ ساده‌ترین راه این است که مشخصاتی مانند شماره‌ی شرکت یا شماره‌ی پروانه‌ی کسب‌‌وکار شرکت را از آن‌ها بخواهید. بعد از دریافت این شماره، با تماس با وزارت منابع انسانی از طریق خط تلفنی یا وبسایت از قانونی بودن آن شرکت اطمینان حاصل کنید.

1. بررسی آژانس استخدامی از طریق خط ویژه‌ی وزارت منابع انسانی

با شماره‌ی ۸۰۰۶۰ تماس بگیرید.
زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید
گزینه‌ی ۲ را برای کارگران خانگی انتخاب کنید.
گزینه‌ی گفتگو با کارگزار را انتخاب کنید.
سپس می‌توانید از کارگزار بپرسید که آیا آن شرکت در وزارتخانه ثبت شده یا خیر.

2. بررسی آژانس استخدامی از طریق وبسایت وزارت منابع انسانی

به آدرس mohre.gov.ae بروید.
گزینه‌ی Services و بعد گزینه‌ی Enquiry Services را انتخاب کنید.
از لیست گزینه‌ی Company Information یا Company Information by License no. را انتخاب کنید.
سپس می‌توانید اطلاعات آن شرکت را وارد کنید تا سیستم به شما بگوید که آیا آن شرکت در وزارتخانه ثبت شده یا خیر.

این اطلاعات در مورد استخدام کارگر ساختمانی در (دبی) امارات برای شما مفید بود؟ اگر شما هم تجربه‌ای در رابطه با استخدام کارگر خانگی در دبی یا سایر بخش‌های امارات داشته‌اید، با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید با کمی گشتن در بخش‌های مختلف وبسایت رسانا، تمام اطلاعات لازم برای کار، زندگی و تفریح در امارات را بیابید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل