کار در امارات

سنوات در امارات

چگونه سنوات خود در امارات را حساب کنید

کابینه‌ی امارات سیستم جدیدی برای کارکنان بخش خصوصی و مناطق آزاد به کار گرفته که با آن می‌توانند سنوات یا مزایای پایان خدمت خود را سرمایه‌گذاری کنند. این گزینه برای کارکنان اختیاری است.

این سیستم یک صندوق پس‌انداز و سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد کرد که اداره دارایی با همکاری وزارت منابع انسانی امارات بر آن نظارت خواهد کرد. حقوق سنوات کارکنان در این صندوق با گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری خواهد شد.

این موضوع در حالی اعلام شد که روز دوشنبه یک نشست کابینه به ریاست عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی برگزار شد.

عالیجناب شیخ محمد در این رابطه گفت: «هدف افزایش پس‌انداز کارگران است تا با آن بتوانند سرمایه‌گذاری امن داشته باشند.»

کارمندان دولت نیز می‌توانند در این طرح شرکت کنند. اطلاعات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد.

چه سالها ساکن دبی باشید و بخواهید شغلتان را عوض کنید، و چه تازه به امارات آمده باشید و بخواهید بدانید اوضاع از چه قرار است، خوب است درباره‌ی حقوق سنوات خود بیشتر بدانید.

سنوات یا مزایای پایان خدمت حقوقی است که حین خروج از شغل درصورتی که شرایط خاصی طبق قانون کار امارات موجود باشد دریافت می‌شود.

این هفته عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی از طرح جدیدی برای سنوات کارکنان ساکن امارات خبر داد.

این طرح اختیاری است و هدف آن حفاظت از پس‌اندازهای کارگران از طریق ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی است.

اما اگر می‌خواهید محاسبه کنید که چقدر سنوات می‌گیرید، خوب است بدانید که فرایند آن آسان و بی‌دردسر است. با استفاده از محاسبه‌گر سنوات اداره توسعه دبی می‌توانید سنوات خود را حساب کنید؛ کافی‌ است تاریخ شروع و پایان کار خود و حقوق پایه‌ی خود را وارد کنید.

امسال وزارت منابع انسانی و بومی‌سازی امارات (MoHRE) اعلام کرد که مرخصی‌های بدون حقوق در سنوات محاسبه نخواهند شد.

محاسبه سنوات

چه استعفا دهید و چه قراردادتان لغو شود، طبق حقوق پایه‌ی خود (بدون محاسبه اضافه حقوق) کل یا بخشی از ۲۱ روز حقوق پنج سال اول کار خود را به‌عنوان سنوات دریافت خواهید کرد.

کسانی که بیش از پنج سال برای یک شرکت کار کرده‌اند معادل حقوق ۳۰ روز خود را به‌ازای هر سال بعد از پنج‌سال اول دریافت خواهند کرد.

با این وجود مرخصی‌های بدون حقوق باید از مبلغ نهایی کم شود.

سنوات بر اساس آخرین حقوق پایه‌ی شما محاسبه می‌شود و شامل اضافه‌حقوق‌هایی مانند حق مسکن، لوازم و هزینه‌های جانبی نمی‌شود.

نوع قرارداد

طبق قانون کار امارات، دو نوع قرارداد کاری حین محاسبه‌ی سنوات لحاظ می‌شوند:

 • قرارداد با مدت محدود
 • قرارداد با مدت نامحدود
  به‌صورت کلی، قرارداد با مدت محدود شامل تاریخ شروع و پایان دوره‌ی اشتغال است و اگر تمدید نشود بعد از پایان مدت قرارداد به‌صورت خودکار لغو خواهد شد؛ مانند کارگران پروژه‌ای که بعد از اتمام پروژه شغل خود را ترک می‌کنند. اما از سوی دیگر قرارداد با مدت نامحدود انعطاف‌پذیرتر است و در امارات بیشتر رایج است.

درصورتی که قرارداد شما لغو شود، محاسبه از این قرار خواهد بود:

 • اگر بیش از یک سال ولی کمتر از پنج سال کار کرده باشید، معادل ۲۱ روز حقوق پایه به ازای هر سال از پنج سال اول کار خود را دریافت خواهید کرد.
 • اگر بیش از پنج سال کار کرده باشید، معادل ۳۰ روز حقوق پایه به ازای هر سال اضافی بعد از پنج سال را دریافت خواهید کرد، به شرطی که کل مبلغ از پرداختی دو سال تجاوز نکند.
 • مرخصی‌های بدون حقوق شما محاسبه نخواهد شد.

درصورتی که خودتان استعفا دهید، محاسبه از این قرار خواهد بود:

 • اگر پیش از اتمام یک سال کاری استعفا دهید سنوات دریافت نخواهید کرد.
 • اگر بین ۱ تا ۳ سال کار کرده باشید، به‌اندازه‌ی یک‌سوم ۲۱ روز حقوق پایه‌ی خود به ازای هر سال که کار کرده‌اید سنوات دریافت خواهید کرد.
 • اگر بین ۳ تا ۵ سال کار کرده باشید به‌اندازه‌ی دو سوم ۲۱ روز حقوق پایه‌ی خود به‌ازای هر سال که کار کرده‌اید سنوات دریافت خواهید کرد.
 • اگر بیش از ۵ سال کار کرده باشید، به‌اندازه‌ی کل ۲۱ روز حقوق پایه‌ی خود به ازای هر سال که کار کرده‌اید سنوات دریافت خواهید کرد.
 • مرخصی‌های بدون حقوق شما محاسبه نخواهد شد.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. سلام دوست عزیز وقتتون بخیر، اگر ساکن امارات هستید و به دنبال پیدا کردن شغل هستید و می خواهید در پیج کاریابی ما آگهی ثبت کنید، می توانید شماره خود را برای ما بفرستید تا همکاران با شما در ارتباط باشند.

 1. سلام
  بنده مهندس برق قدرت هستم
  بنده ۱۴سال سابقه کار در ضمینه برق ( پالایشگاه _برق منطقه ای)دارم امکان فرصت کاری برای مت هست؟
  شرایط به چه صورتی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا