امارات در حال برگشت به حالت قبل از کرونا

امارات در حال برگشت به حالت قبل از کرونا

با کاهش شدید مبتلایان جدید، بخش‌های کلیدی امارات به حالت عادی برگشته‌اند!

تقریبا کلیه‌ی بخش‌های کلیدی اجتماعی و اقتصادی به سطح خود در دوران پیشاپاندمی نزدیک شده‌اند و امارات به سرعت در حال بازگشت به وضعیت نرمال است. از علت‌های این موضوع می‌توان به کمپین‌های بزرگ تشویق به واکسیناسیون و همچنین اعمال‌سازی سفت و سخت محدودیت‌های کرونایی و فاصله‌ی اجتماعی اشاره کرد.

پس از اوج گرفتن در ۳۰ ژانویه‌ی ۲۰۲۱، تعداد موارد روزانه‌ی ابتلا در هفته‌ی اپل دسامبر به زیر ۵۰ سقوط کرد. با این حال پس از شیوع سویه‌ی امیکرون در اواسط دسامبر سال گذشته، تعداد موارد روزانه‌ی ابتلا دوباره رو به افزایش رفت. موارد ابتلا به امیکرون در ۲۰ ژانویه به اوج رسیدند ولی از آن موقع به بعد دوباره روند کاهشی به خود گرفت. در روز ۲۸ فوریه‌ی ۲۰۲۲ تعداد موارد ابتلا به ۶۲۲ نفر رسید.

از زمان شروع پاندمی، امارات رویکردی علمی و عملی به کار گرفت که به کشور کمک کرد با راه‌اندازی محدودیت‌ها و قرنطینه‌های هوشمند در اوج پاندمی، به طور کارآمد با همه‌گیری ویروس مقابله کند. از سوی دیگر، کمپین جدی واکسیناسیون نیز امارات را به رتبه‌ی اول در جهان رساند. تا کنون بیش از ۹۵ درصد جمعیت کشور دو دوز واکسن دریافت کرده اند و به بیش از ۱۰۰ درصد حداقل یک دوز واکسن کرونا تزریق شده است.

از همه مهم‌تر، مسئولین پوشش ماسک در فضای باز را اختیاری و در فضاهای بسته اجباری کردند. این نیز قدمی حائز اهمیت در دوران پس از شیوع پاندمی به حساب می‌آید. علاوه بر آن، امارات قانون نیاز به کسب تاییدیه از هیئت مدیره‌ی کل اقامت و امور خارجیان دبی و اداره‌ی فدرال هویت و شهروندی، امنیت گمرک و بنادر را برای تمامی ساکنین باطل کرده است.

اخیرا، برخی از بخش‌های کلیدی از جمله غذا و نوشیدنی، بهداشت و درمان، تحصیل، پرواز، کار و مهاجرت، پرواز و میتینگ، انگیزه، کنفرانس و نمایش تقریبا به دوران پیشاپاندمی برگشته‌اند.

پرواز: ساکنین و گردشگران واکسینه شده می‌توانند بدون ارائه‌ی نتیجه‌ی منفی تست پی سی آر وارد هواپیماها شوند. ظرفیت‌ فعال ایرلاین‌های امارات به بیش از ۹۰ درصد برگشته و در سراسر دنیا از محدودیت‌ها کاسته شده است. ظرفیت فرودگاه بین‌المللی دبی نیز از ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ صد درصدی شد.

خدمات غذایی و رستوران‌ها: مراکز فروش غذا و نوشیدنی اجازه‌ی استفاده از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود را دارند.

مراکز خرید: مراکز خرید امارات می‌توانند از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود استفاده کنند.

حمل و نقل: وسایل نقلیه‌ی عمومی اجازه‌ی فعالیت با تمام ظرفیت خود را دارند و خودروها نیز دیگر دارای محدودیت حمل حداکثر سه فرد که از یک خانواده نباشند نیستند.

عبادتگاه‌ها: فاصله‌ی اجتماعی در مساجد، کلیساها و سایر عبادتگاه‌های سراسر کشور از سه متر به یک متر کاهش داده شده است.

سرگرمی: کلیه‌ی صنایع سرگرمی از جمله سینماها می‌توانند از تمام ظرفیت خود استفاده کنند.

رویدادهای اجتماعی: رویدادهای اجتماعی از قبیل مراسم‌های عروسی و عزا می‌توانند از تمام ظرفیت خود استفاده کنند، البته هر امارت می‌تواند جداگانه در خصوص درصد ظرفیت فعال رویدادهای اجتماعی مختلف تصمیم بگیرد.

میتینگ‌ها، جلسات تشویقی، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها: کلیه‌ی محدودیت‌ها در خصوص درصد ظرفیت فعال برداشته شده اند.

آموزش و تحصیل: کلیه‌ی موسسات آموزشی اجازه‌ی استفاده از تمام ظرفیت خود را دارند ولی از معلمین و دانش‌آموزان خواسته شده که جهت تقویت اینتی حتما دوز تقویتی دریافت کنند.

کار و مهاجرت: صدور ویزاها از سر گرفته شده و گردشگران سراسر دنیا می‌توانند مانند دوران پیشاپاندمی از امارات بازدید کنند.

اقتصاد: بخش اقتصادی کاملا به وضعیت نرمال برگشته و امسال نسبت به سال گذشته رشد قدرتمندی داشته است.

گردشگری و سفر: نرخ اشغال هتل‌های امارات در سال گذشته ۶۷ درصد بود و در زمینه‌ی گردشگری بهترین عملکرد در جهان را داشت.

ورزش: استادیوم‌ها می‌توانند از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود استفاده کنند ولی برای تماشای برخی مسابقات بازدیدکنندگان باید در اپلیکیشن الحصن وضعیت سبز داشته باشند.

همچنین به‌تازگی اعلام شد که امارات متحده عربی از نظر مقاومت در برابر کرونا در جایگاه اول در جهان قرار دارد.

شرکت رسانه‌ای بلومبرگ در جدیدترین فهرست خود که کشورهای جهان را بر اساس معیارهای مختلف در فواصل زمانی معین از ابتدای شیوع همه گیری کرونا رتبه بندی کرده، کشور امارات متحده عربی را در جایگاه اول «کشورهای مقاوم دربرابر کرونا» قرار داد.

امارات در بین سایر کشورهای از نظر تزریق دوزهای واکسن کرونا، امتیاز 53 را بدست آورده است.

این کشور در «مسیرهای سفر واکسینه شده» عملکرد خوبی داشت و از نظر تعداد مبتلایان جدید کرونا و مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز روند کاهشی داشت.

امارات به لطف داشتن برنامه منظم و سازمان یافته واکسیناسیون و اقدامات سختگیرانه، یک کشور با عملکرد بالا ارزیابی شد.

ده کشور برتر این لیست عبارتند از: امارات، ایرلند، عربستان سعودی، نروژ،استرالیا، اسپانیا، فنلاند، کلمبیا، بریتانیا و پرتغال

کشور پاکستان نیز به دلیل داشتن نرخ واکسیناسیون پایین، عدم سخت گیری و اعمال محدودیت بر افراد واکسینه نشده و داشتن زیر ساخت‌های ضعیف بهداشتی و درمانی در پایین‌ترین جایگاه فهرست «کشورهای مقاوم در برابر کرونا» قرار گرفت.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل