رمضان 2022 در امارات

رمضان 2022 در امارات

تمام مواردی که در مورد ماه رمضان در امارات باید بدانید

حدود یک هفته به آغاز ماه مبارک رمضان در امارات باقی مانده است. طبق محاسبات نجومی، ماه مبارک از دوم آوریل آغاز می‌شود. تاریخ دقیق بستگی به مشاهده‌ی ماه دارد.

این سومین رمضان در دوران فاصله‌ی اجتماعی‌ست، ولی این بار از دو بار قبلی عادی‌تر است.

در امارات تمام بخش‌ها به وضعیت معمول بازگشته اند، و موارد ابتلا و فوت بر اثر کرونا ظرف دو ماه گذشته کاهش چشمگیری یافته است.

در ادامه در جریان تمام مواردی که لازم است در مورد ماه رمضان در امارات بدانید، قرار می گیرید.

آیا همه جا در طول روز بسته می‌شود؟

بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها در طول رمضان باز باقی می‌مانند و دیگر نیازی نیست که پرده یا صفحه بگذارند تا کسانی را که در حال غذا خوردن هستند مخفی کنند؛ با این حال، زمان باز بودن آن‌ها ممکن است دچار تفاوت یا کاهش شود بنابراین باید از قبل زمان فعالیتشان را چک کنید.

تقریبا همه‌ی فعالیت‌های روزانه در طول ماه رمضان خیلی دیرتر از حالت معمول انجام می‌شوند. مراکز خرید هم دیرتر از قبل بسته می‌شوند و بسیاری از آن‌ها تا بعد از نیمه شب باز باقی می‌مانند.

آیا باید در طول روز نسبت به روزهای عادی رفتار متفاوتی داشته باشم؟

ضروری است که همه در طول ماه مبارک لباس مناسب بپوشند و به طرزی شایسته رفتار کنند. حتی کسانی که روزه نمی‌گیرند هم باید حتما در مکان‌های عمومی، به ویژه در جاهایی که مردم اطرافشان ممکن است روزه باشند، لباسی مطابق عرف بپوشند. صدای موزیک را نیز هنگام رانندگی پایین نگه دارید و البته از نمایش عمومی روابط عاشقانه بپرهیزید.

بایدها و نبایدهای رمضان

باید به خاطر داشته باشید که ساعات کاری شما ممکن است تغییر کند، چه مسلمان باشید و چه نه. قانون کار کل امارات بیان می‌دارد که ساعات کاری کلیه‌ی کارمندان در طول رمضان به روزانه شش ساعت کاهش می‌یابد. با این حال، قانون کار DIFC مشخص می‌کند که ساعات کاری کوتاه‌تر تنها مختص روزه‌داران است.

باید شب‌زنده‌دار باشید. همه چیز در طول رمضان دیرتر اتفاق می‌افتد. مراکز خرید تا پس از نیمه‌شب باز هستند و سحری زودهنگام خورده می‌شود. قدر شب‌های دیروقت را بدانید و جنبه‌ای از امارات را کشف کنید که ممکن است قبلا ندیده باشید.

نباید قوانین را فراموش کنید. خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن در طی ساعات روشنایی روز دیگر ممنوع نیست، ولی باید با احتیاط و ملاحظه انجام شود.

نباید در مکان‌های عمومی لباس نامناسب یا تنگ و چسبان بپوشید – رمز کار تواضع و عفت است.

نباید رزرو وقت شام را برای دقایق آخر بگذارید – با پایان زمان روزه، رستوران‌های سراسر امارات به علت مراجعه‌ی خانواده‌ها و دوستان بسیار شلوغ‌تر می‌شوند.

نباید در فضاهای عمومی موسیقی با صدای بلند پخش کنید یا دشنام بدهید؛ این کارها ممکن است روزه‌داران را آزرده سازد.

تعطیلات طولانی عید فطر

متخصصین پیش‌بینی کرده اند که رمضان امسال مصادف با ماه آوریل باشد. با نزدیک‌تر شدن به این تاریخ و بر اساس سنت استهلال ماه، زمان دقیق رمضان تعیین خواهد شد.

از سوی دیگر، عید فطر زمان پایان ماه رمضان و اتمام مدت روزه است. در ماه می سال گذشته پیش‌بینی شد که رمضان ۲۰۲۲ در تاریخ شنبه دوم آوریل شروع شود.

انتظار می‌رود که عید فطر نیز از دوشنبه دوم می آغاز شود ولی هنوز نمی‌توان تاریخ دقیقی تعیین کرد.

طبق تقویم تعطیلات رسمی دولت، تعطیلات عید از ۲۹ رمضان تا ۳ شوال است. تاریخ دقیق به مشاهده‌ی هلال ماه بستگی دارد ولی احتمالا اول می (یکشنبه) ۲۹ رمضان و پنجم می (پنجشنبه) ۳ شوال است.

اگر تاریخ‌ها به همین صورت باشند ساکنین می‌توانند در ماه می انتظار تعطیلات ۵ روزه را داشته باشند.

آیا مساجد امارات میزبان نماز تراویح خواهند بود؟

دستورالعمل‌های مربوط به نماز تراویح برای امسال هنوز اعلام نشده اند؛ با این حال، احتمالا به صورت معمول برگزار شود چون اغلب ممنوعیت‌ها برداشته شده اند.

آیا محدودیت و ممنوعیتی برای خواندن نماز در مساجد وجود دارد؟

نمازهای جماعت در سراسر مساجد امارات تقریبا به وضعیت پیشاپاندمی برگشته اند. فقط موقع نماز و دعا باید ماسک بپوشید و فاصله‌ی یک متری را رعایت کنید.

زمان افطار و سحری چگونه است؟

اگر دوم آوریل اولین روز رمضان باشد اذان صبح در ساعت ۴:۵۱ صبح خوانده می‌شود و افطار ساعت ۶:۳۹ عصر خواهد بود؛ به این ترتیب زمان روزه بودن در اولین روز رمضان ۱۳ ساعت و ۴۸ دقیقه است.
در ۳۰ رمضان اذان صبح ساعت ۴:۲۰ صبح خوانده می‌شود و زمان افطار ۶:۵۳ عصر خواهد بود؛ به این ترتیب زمان روزه در پایان ماه به ۱۴ ساعت و ۳۳ دقیقه افزایش می‌یابد.

آیا میزبانی مراسم افطار محدودیتی دارد؟

هنوز هیچ محدودیت و ممنوعیتی اعلام نشده است. احتمالا مشابه سایر رویدادهای اجتماعی امکان استفاده از تمام ظرفیت فراهم باشد.

خیمه‌های افطار هم بر پا می‌شوند؟

پس از دو سال ممنوعیت به دلیل کرونا، خیمه‌های افطار امسال دوباره برمی‌گردند. برای برپایی خیمه کسب مجوز از هلال احمر امارات الزامی است. داخل خیمه‌ها باید فاصله‌ی اجتماعی حداقل یک متری رعایت شوند. خیمه‌ها باید از همه طرف باز بوده یا دارای تهویه‌ی مطبوع باشند. جهت پرهیز از ازدحام از دو ساعت قبل افطار می‌توانید وارد چادرها شوید. نگهبانان امنیتی یا افراد داوطلب باید نقاط ورودی و خروجی را کنترل کنند و همه از دست دادن بپرهیزند. استفاده از سفره‌های یک بار مصرف الزامی است و توصیه شده که از بشقاب، لیوان و قاشق یک بار مصرف نیز استفاده شود.

ساعات کار کارمندان بخش‌های خصوصی و دولتی در ماه رمضان چگونه است؟

ساعت کاری هر دو بخش کاهش می‌یابد. کارمندان دولت فدرال از دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۲:۳۰ ظهر و جمعه‌ها از ۹ صبح تا ۱۲ ظهر کار می‌کنند. ساعات کاری کارمندان بخش خصوصی نیز دو ساعت کاهش می‌یابد.

آیا زمان مدارس هم کاهش می‌یابد؟

سازمان دانش و توسعه انسانی دبی با صدور بخشنامه‌ای به مدارس این شهر اعلام کرد در ماه رمضان نباید بیشتر از پنج ساعت در روز کلاس برگزار کنند.

محمد درویش مدیر بخش صدور مجوز این سازمان گفت: روزهای جمعه کلاس‌های درس باید تا ظهر پایان یابد. این زمان بندی پس از مشورت با مدارس و اولیای دانش آموزان تهیه شده است.

او از مسئولان مدارس خواست در ماه رمضان حجم تکالیف دانش آموزان را کاهش دهند تا آنها بتوانند زمان بیشتری را با خانواده و نماز و مناجات سپری کنند.

آقای درویش گفت: رمضان ماه بسیار مهمی برای مسلمانان محسوب می شود. از اینرو دانش آموزان، خانواده‌ها و مسئولان مدارس را تشویق می کنیم در این ماه مبارک فضایل بخشش، سپاس‌گذاری و روحیه جمع شدن کنار یکدیگر را تقویت کنند.
همچنین برخی مدرسه بین المللی از روز دوشنبه 28 مارس به مدت دو هفته تعطیلات بهاری را شروع خواهند کرد.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل